Nasze usługi

Stomatologia Zachowawcza

Stomatologia Zachowawcza

Protetyka

Protetyka

Bonding

Bonding

Implanty

Implanty

Starte Zęby

Starte Zęby

Bruksizm

Bruksizm

Endodoncja

Endodoncja

Periodontologia

Periodontologia

Wybielanie Zębów

Wybielanie Zębów

Fibryna PRF

Fibryna PRF

Zaburzenia Czynnościowe

Zaburzenia Czynnościowe

Pierwsza Pomoc w Bólu

Pierwsza Pomoc w Bólu

Dla Lekarzy

Dla Lekarzy

Bonding

W naszej klinice wykonujemy BONDING, czyli LICÓWKI KOMPOZYTOWE BEZ SZLIFOWANIA. Podczas bondingu w ogóle nie ingeruje się w tkankę zęba. Omijamy zatem to, co najgorsze. Nie trzeba na przykład szlifować zębów ani pobierać wycisków. Możemy natomiast przy tej okazji zęby wyrównać, uzyskując natychmiastowy i spektakularny efekt.

Bonding sprawdza się ponadto bardzo dobrze w przypadku potrzeby zamknięcia diastem, czyli tzw. luk między zębami, gdy leczenie ortodontyczne nie jest możliwe. Stosujemy bonding również przy innych wadach zgryzu. Co istotne, zabieg ten jest odwracalny. Zawsze można przeprowadzić tradycyjne leczenie ortodontyczne, gdyż pod warstwą kompozytu mamy własny ząb, łatwy do oczyszczenia z żywicy pod mikroskopem.

Ponieważ podczas bondingu nie dochodzi do uszkodzeń wiertłem tkanek zębów, wielką zaletą tej metody jest brak powikłań, które niekiedy występują po szlifowaniu pod licówki porcelanowe czy korony (ból, recesje dziąseł). Zaletą jest również stosunkowo niska cena.

Dr hab. Magdalena Osiewicz od lat prowadzi w Amsterdamie badania na temat wytrzymałości bondingu u pacjentów cierpiących na tzw. bruksizm (najkrócej mówiąc – zgrzytających zębami w stanie czuwania i / lub podczas snu). Tacy pacjenci są bardzo wymagający, jeżeli chodzi o wytrzymałość licówek, ale wyniki prowadzonych przez dr hab. Osiewicz badań in-vitro dowodzą, iż wytrzymałość bondingu u pacjentów z bruksizmem wynosi aż 10 lat, i to w przypadku braku używania szyny ochronnej na noc.

Oczywiście wiele zależy od zastosowanego materiału kompozytowego oraz od trafności diagnozy. Dla porównania: wytrzymałość licówek porcelanowych to również według badań 10 lat. Dlatego trudno mówić, że bonding jest rozwiązaniem tymczasowym, a ma on tę przewagę, że nie dokonujemy w trakcie zabiegu nieodwracalnych zmian w strukturze zębów. Z tego względu bonding jest polecany zwłaszcza u osób młodych.

Dr hab. Osiewicz uważa, iż w przypadku pacjentów ze starciem patologicznym zębów bonding powinien stać się standardem leczenia. Zęby u takich osób są już i tak mocno osłabione, zniszczone, małe i starte, zatem dodatkowe szlifowanie pod korony ceramiczne powoduje dalszą utratę tkanki zębnej, potęguje problemy i pociąga za sobą zagrożenie powikłań oraz konieczność leczenia kanałowego.

W trakcie wykonywania zabiegu bondingu dentysta nakłada na zęby odpowiedni materiał, odbudowując je i dodatkowo w ten sposób chroniąc. To metoda w pełni bezpieczna. Bonding zalecany jest zatem w przypadku przebarwień na zębach czy niedorozwoju szkliwa, w przypadku chorób dziąseł i kości, a także w razie potrzeby korekty kształtu i koloru zębów.

Za pomocą bondingu bardzo szybko i bardzo efektywnie można poprawić zarówno zdrowie pacjentów, jak i estetykę uśmiechu, nie narażając ich jednak na wysokie koszty, takie jak przy koronach ceramicznych. Prawdę mówiąc, niekiedy bonding to sposób jedyny.

Oczywiście bywa i tak, że u niektórych pacjentów wykonanie bondingu nie jest możliwe i trzeba zastosować działania konwencjonalne, czyli wykonać korony lub licówki ceramiczne. Dlatego zawsze najpierw należy udać się do specjalisty protetyki stomatologicznej, który ma wszechstronną wiedzę na temat dostępnych rozwiązań poprawiających zdrowie, funkcjonalność zębów oraz estetykę uśmiechu.